2017 National Boulder Series Championships

User Rating:  / 0
PoorBest 

 

The 2017 National Boulder Series Championships

 

 

For the fourth time, the Western Cape is host to the biggest indoor bouldering competition in South Africa: the 2017 National Boulder Series Championships.

 

With the incredible buy-in and support of South Africa’s second largest Indoor Climbing Gym, namely CityROCK Indoor Climbing Gym in Observatory, Cape Town, the stage was set to witness 73 competitors from across the country take part in this year’s National Boulder Event.

 

Each province was allowed up to 5 competitors per each of the 10 categories.  The format of the event included semi-final rounds on the Saturday 1st April 2017 and the final rounds on Sunday 2nd April 2017.

 

While in isolation on the Saturday and Sunday, climbers could be found lounging around in the cool breeze coming in through the open door into the isolation area, fondly known as Area 51 by the local CityROCK clients.

 

Hats off to the great routesetting that occurred before and during the event. Chief Routesetter, Kent Jennings, as well as SANCF National Setter, Paul Bruyere, and their team of routesetters spent the entire week leading up to the event setting routes and stripping the walls of the gym.  It was incredible to see how much work, deliberation and basic hard labour goes into the setting and stripping of routes.

 

Each boulder problem that was climbed was allocated one Judge and one Scorer wherever possible.  These two persons were responsible for accurately capturing which climber got the most top and bonus holds in the 5 and 4 minutes for semi-final and final boulder problems respectively.  The scoresheets were taken to the Scores Analyst and the Chief Scorer to be entered into a Scoring Spreadsheet which would calculate and ultimately rank the climbers after each climb.  The Jury President had the final say before the results were published.

 

The competition ran very smoothly and efficiently and any queries or issues that arose throughout the event were dealt with timeously and fairly, ensuring a successful, streamlined and entertaining competition for all involved.  The running of the event was largely and almost exclusively due to the officials, namely:

 

·         Chris Naudé (Jury President)

·         Kent Jennings (Chief Routesetter)

·         Paul Bruyere (SANCF National Setter)

·         George Stainton (SANCF National Judge)

·         Neil Cosser (Chief Scorer)

·         Colette Rodrigues (Scores Analyst)

·         Delaney Carpenter (Organiser)

·         CityROCK Staff (Venue Hosts)

·         Linith von Ahlefeldt (Judge)

·         Julian Lapin (Judge)

·         Nigel Dorward (Judge)

·         Harold Amaler (Judge)

·         Terri-Lyn Ashley Cooper (Judge)

·         Greg Ashley Cooper (Judge)

·         Hannah Ashley Cooper (Judge)

·         Rolfe Eberhard (Judge)

·         Matthew Johnstone (Scorer)

·         Rene Poland (Scorer)

·         Kathy Stubbs (Scorer)

·         Steve Burningham (Scorer)

·         Brandon Collier-Reed (Scorer)

·         Tim Coleman (Scorer)

·         Kent Jennings (Spotter)

·         David Gerber (Spotter)

·         Chevaan Patience (Spotter)

·         Paul Bruyere (Spotter)

·         Michael van der Ham (Spotter)

·         Kent Jennings (Technician)

·         David Gerber (Technician)

·         Chevaan Patience (Technician)

·         Paul Bruyere (Technician)

·         Michael van der Ham (Technician)

·         Delaney Carpenter (Isolation Steward)

·         Jesse Rodrigues (Isolation Steward)

·         Kent Jennings (Route Setter and Stripper)

·         David Gerber (Route Setter and Stripper)

·         Paul Bruyere (Route Setter and Stripper)

·         Chevaan Patience (Route Setter and Stripper)

·         Michael van der Ham (Route Setter and Stripper)

·         Geoff Meyer (Photographer)

·         Jenny Adams (Physiotherapy Services)

·         S Jacobs Paramedics (Medical Services)

·         Black Diamond brand from RAM Mountaineering and All Associated Brands from CityROCK Gear Shop for the prizes

·         Red Earth for the Floating Trophy for the National Boulder Series Championships!

·         And an enormous thanks to our Master of Ceremonies, Paul Bruyere!

·         Special thanks to Illona and Cally from CityROCK for everything they did to assist us!

·         Special thanks to Minister Marais from Western Cape Sports.

 

The winners of the competition are as follows:

 

U13 Girls                                                              Gold:     Rauen Kröhn (WCC)       

                                                                                Silver:    Sarah Adams (WCC)

                                                                                Bronze: Rachael Kuhn (GC)

U13 Boys                                                             Gold:     Nicholas Cibulka (GC)

                                                                                Silver:    Jack Burningham (WCC)

                                                                                Bronze: Nicholas Giannone (GC)

U15 Girls                                                              Gold:     Alyssa Meyer (WCC)

                                                                                Silver:    Jacinth “Finchie” Lapin (WCC)

                                                                                Bronze: Georgiana “Georgi” Dorward (WCC)

U15 Boys                                                             Gold:     Alistair Stubbs (GC)

                                                                                Silver:    Thomas van Sittert (WCC)

                                                                                Bronze:                Jared Rodrigues (WCC)

U17 Girls                                                              Gold:     Camilla Cibulka (GC)

                                                                                Silver:    Angela Eckhardt (GC)

                                                                                Bronze: Shanay Meintjes (WCC)

U17 Boys                                                             Gold:     David Naudé (WCC)

                                                                                Silver:    Damien Blokker (GC)

                                                                                Bronze: Christopher Cosser (GC)

U19 Girls                                                              Gold:     Mikela Sinovich (WCC)

U19 Boys                                                             Gold:     Jake Amaler (WCC)

                                                                                Silver:    Katleho Pobe (GC)

                                                                                Bronze: Joseph Rosendorff (WCC)

Ladies Open                                                       Gold:     Saskia Thomas (WCC)

                                                                                Silver:    Naureen Bretherick (GC)

                                                                                Bronze: Margaux Rat (WCC)

Mens Open                                                        Gold:     David Naudé (WCC)

                                                                                Silver:    Rowan Toselli (WCC)

                                                                                Bronze: Dylan Vogt (GC)

 

Winning Province ***                                    Western Cape Climbing                

 

 

***The Winning Province was calculated this year by calculating the scores of the Top 3 podium competitors in each category as follows:

1st Place = 3 points

2nd Place = 2 points

3rd Place = 1 points

 

 

National Open Championship Competitors Top 5 Open Ladies:

 

1st Place                = Camilla Cibulka (GC)

2nd Place               = Angela Eckhardt (GC)

3rd Place               = Shanay Meintjes (WCC)

4th Place               = Saskia Thomas (WCC)

5th Place               = Hannah Sealy-Fisher (GC)

 

National Open Championship Competitors Top 5 Open Men:

 

1st Place                = David Naudé (WCC)

2nd Place               = Rowan Toselli (WCC)

3rd Place               = Dylan Vogt (GC)

4th Place               = James Barnes (GC)

5th Place               = Jake Amaler (WCC)

 

 

 

ACKNOWLEDGEMENTS

 

 

Parents and Climbers

All the Officials of the Competition

South African National Climbing Federation

Provincial Bodies: KZN Climbing, Gauteng Climbing, Mpumalanga Climbing and Western Cape Climbing

CityROCK Indoor Climbing Gym

Red Earth

 

 

SPONSORS

CityROCK Gear Shop and associated brands Metolius, Mammut, Evolv and Five Ten

RAM Mountaineering and Black Diamond Brand

 

 

MEDIA SPONSORS

Climb ZA

SA Mountain Magazine

 

 

OTHER

Brandline Africa

The Badgeman

 

 

A huge thank you must be given to all our sponsors, particularly those who contributed the most. These events are very expensive for all concerned and without the sponsors, the calibre of these National Competitions will be low.  Western Cape Climbing has been very fortunate this year to have had such immeasurable support from our sponsors.  Much appreciation is given and we cannot thank you all enough for your contributions.